data center

A mesterséges intelligencia nélkülözhetetlen infrastruktúrái: az adatközpontok

Az adatközpontok világa soha nem látott ütemben fejlődik, amelyet az AI megoldások iránti folyamatosan növekvő kereslet hajt. Ugyanakkor az adatközpontok jelentős energiaigénye kapcsán a fenntarthatósági kihívások, az energiahatékonyság és az ellátásbiztonság egyre inkább központi kérdéssé válik. A befektetők számára továbbra is vonzó a szektorban rejlő növekedési potenciál, a szereplők 70%-a további növekedésre számít a következő két évben – derül ki a DLA Piper nemrégiben publikált nemzetközi riportjából*.
Növekvő mértékű beruházások és aktív M&A tevékenység

A mesterséges intelligencia alapú megoldások terjedése növeli az adatközpontok iránti keresletet, amely az ilyen jellegű projektekbe való beruházások volumenének akár 30-50%-os emelkedését is eredményezheti a jövőben. Az ágazat előtt álló kihívások ellenére az adatközpontok továbbra is kulcsszerepet játszanak a digitális szolgáltatások fejlődésében. Az Egyesült Államokban különösen nagymértékű fellendülést tapasztalhattunk az olyan nagy technológiai vállalatok, mint a Microsoft és a BlackRock jelentős beruházásainak köszönhetően. A tranzakciók mennyisége és az ügyérték esetében is számottevő a növekedés: az elmúlt évben a globális adatközpont-felvásárlási tranzakciók száma 52%-kal, míg az átlagos tranzakciós érték 42%-kal emelkedett.

Fenntarthatósági és ESG kihívások

Az adatközpontok gyors bővülése jelentős kihívással jár, ugyanis az AI alkalmazások működési környezetének biztosítása hatalmas energiaigényű. A Goldman Sachs Research becslése szerint az iparágnak 2030-ra 160%-kal több energiára lesz szüksége, amely megköveteli, hogy az adatközpontok fejlesztésére, valamint az adatközpontokba történő beruházásokra irányadó szabályozás kitérjen a fenntarthatósági és ESG szempontokra is.

Az adatközpontok gyors bővülése jelentős kihívással jár, ugyanis az AI alkalmazások működési környezetének biztosítása hatalmas energiaigényű. A Goldman Sachs Research becslése szerint az iparágnak 2030-ra 160%-kal több energiára lesz szüksége, amely megköveteli, hogy az adatközpontok fejlesztésére, valamint az adatközpontokba történő beruházásokra irányadó szabályozás kitérjen a fenntarthatósági és ESG szempontokra is.

Az Európai Unió az elmúlt években több olyan, az uniós nagyvállalatokra – köztük az adatközpontokra is – vonatkozó intézkedést is tett, amely előtérbe helyezi az ESG szempontokat. A vállalati fenntarthatósági jelentéstételi irányelv (CSRD) és a Taxonómia rendelet számos környezeti kérdésre kiterjedő jelentéstételi kötelezettségét ír elő. A legfrissebb, a vállalati fenntarthatósági átvilágításról szóló irányelv (CSDDD) alapján az érintett vállalkozásoknak olyan átfogó átvilágítási politikát és eljárásokat kell bevezetniük, amelyek alkalmasak arra, hogy az általuk beazonosított káros környezeti és társadalmi hatások mérséklését lehetővé tegyék.

Az EU szabályozási keretrendszere szilárd alapot biztosíthat az adatközpontok fenntarthatóbb működéséhez, elősegítve az energiahatékonyságuk növelését és a környezeti lábnyomuk csökkentését. Amennyiben az üzemeltetők ezeket az előírásokat ténylegesen beépítik ESG stratégiájukba és a működésükbe, az adatközpontok kulcsszereplővé válhatnak az EU éghajlatvédelmi és környezetvédelmi céljainak elérésében, és nem utolsó sorban profitálhatnak a fenntartható és felelős üzleti gyakorlatok iránti növekvő keresletből.

Regionális különbségek és jövőbeli kilátások

Az adatközpontok világszerte eltérő jellemzőkkel bírnak. Amíg az Egyesült Államokban a gyors növekedés és a nagy beruházások már annyira megterhelték meglévő elektromos hálózatot, hogy az az egyes régiókban új projektekre vonatkozó tiltásokat eredményezett, addig Európában a szabályozási környezet és a fenntarthatósági szempontok alakítják a piacot és hasonló moratóriumokkal a fejlesztők nem szembesültek. Igaz, hogy az északi országok távolabb helyezkednek el az adatközpontok szempontjából hagyományosan kulcsfontosságúnak tekintett területektől, azonban a jellemzően hűvösebb éghajlat alacsonyabb energiaköltségeket eredményez, miközben az elektromos hálózat nagyfokú stabilitása, a megújuló energiaforrások széles köre és a fejlesztési területek elérhetősége további előnyöket biztosít. Az ázsiai-csendes-óceáni térségben, különösen Japánban, Dél-Koreában és Ausztráliában szintén jelentős növekedési lehetőségek rejlenek. Eközben a Közel-Keleten a kormányok egyre több beruházást indítanak, annak érdekében, hogy csökkentsék függőségüket a fosszilis energiahordozók felhasználásán alapuló gazdaságoktól. Ennek egyik példája az Egyesült Arab Emírségekben található Khazna 100 MW teljesítményű, mesterséges intelligencia-optimalizált adatközpontja is.

A jelentés szerint a globális adatközpont-piac 2024-ben várhatóan eléri a 300 milliárd USD értéket, és a következő öt évben a megszólított ágazati szereplők évi 10%-os növekedésre számítanak. Az innovációk, mint például az egyre fejlettebb hűtőrendszerek és az egyre inkább energiahatékony szerverek, kulcsfontosságúak lesznek a jövőbeni növekedés szempontjából.

Az adatközpontok fejlődését az AI-technológiák és a digitális átalakulás iránti egyre nagyobb igény hajtja. Azonban a fenntarthatóság és az energiaellátás kihívásainak kezelése kulcsfontosságú lesz a hosszú távú sikerhez. Az iparág szereplőinek folyamatos innovációra van szükségük ahhoz, hogy megfeleljenek a változó piaci- és szabályozási környezetnek, miközben biztosítják az adatközpontok hatékony és fenntartható működését. A technológia további fejlődésével, az adatközpontok szerepe egyre inkább hangsúlyosabbá válhat a globális gazdaságban, és azok a vállalatok, amelyek képesek alkalmazkodni és előre alkalmazkodni a jövő trendjeihez, jelentős versenyelőnyre tehetnek szert.

* A TMT Finance a DLA Piper megbízásából 2024. harmadik negyedévében készített felmérést összesen 176 iparági vezető bevonásával az adatközpontok befektetési lehetőségeiről, az ezekhez kapcsolódó feltörekvő trendekről és a mesterséges intelligencia (AI) hatásairól. A válaszadók között szerepeltek többek között iparági vezetők, befektetők, finanszírozók, adatközpont-üzemeltetők és távközlési vállalatok.

Szerzők: Balogh Tamás, Nyikes Enikő

Balogh Tamás

Balogh Tamás*

Ügyvéd,

Counsel, Real Estate Service Stream Leader

Balogh Tamás

Tamás a DLA Piper Hungary ingatlanjogi csapatának vezető ügyvédje, Real Estate Service Stream Leader. Közel 15 éves nemzetközi tapasztalattal rendelkezik és tanácsadói tevékenysége kiterjed az ingatlanok életciklusának teljességére, ide értve a fejlesztés, a hasznosítás és az értékesítés valamennyi formáját.
E-mailt küldök

Nyikes Enikő

Gyakornok,

Ingatlanjogi csoport

Nyikes Enikő

Enikő a 2024-es őszi ciklus gyakornoka a DLA Piper Hungary talent programjának keretében. Munkája során az ingatlanjogi szakcsoport munkatársait támogatja, különösképpen fenntarthatósági témakörökben.
E-mailt küldök

Kérdése van? Keressen minket bizalommal!

Kövesse LinkedIn oldalunkat!

Legfrissebb tartalmaink