A hazai M&A ügyletekben is gyakran igénybe vett W&I, azaz szavatosság biztosítási konstrukció az ún. eladó-vevő oldali átállás, nemzetközi szakkifejezéssel élve ún. seller to buyer flip (“flip”), amely különösen az aukciós értékesítési eljárásokban gyakori. Az alábbiakban a flippel kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókat járjuk körül Szkiba Tamás szenior M&A ügyvéd és Juhász Gergely tranzakciós biztosítási tanácsadó közreműködésével.
Az eladó-vevő oldali átállás lényege
Az M&A ügyletekben kiemelt eladói szempont, hogy az ügylet zárását követően az eladó felelőssége az értékesített társasággal, illetve üzletággal kapcsolatban a lehető legkisebb legyen, ideértve különösen a szavatossági nyilatkozatokkal kapcsolatos eladói felelősséget. Erre egy bevett megoldás az ún. W&I biztosítás, azaz szavatosság biztosítás alkalmazása. Ennek lényege, hogy az adásvételi szerződésben (“SPA”-ban) szereplő eladói szavatossági nyilatkozatok megsértése esetén a vevő az eladó helyett a W&I biztosítóval szemben érvényesíthet igényt, az adásvételi szerződés az eladó elleni szavatossági igény érvényesítést -a szándékos megtévesztés esetét leszámítva- kizárja.
Erős eladói tárgyalási pozíció esetén – például aukciós eljárás során – az eladó kifejezett elvárásként is megfogalmazhatja a vevő jelöltekkel szemben a W&I biztosítás megkötését, azaz előre rögzítheti, hogy a nyertes vevőnek nem lesz joga az eladóval szemben szavatossági igényt érvényesíteni. Sőt, az eladónak lehetősége van a W&I biztosítás tartalmának, feltételeinek meghatározására is. A fentiek biztosítására szolgál az ún. seller to buyer flip (röviden “flip”).
A flip lényege, hogy a vevő oldali W&I biztosítás megkötését az eladó indítja meg és a biztosításkötési eljárásba a vevő csak a tranzakciós folyamat előrehaladott állapotában – aukciós eljárások esetén jellemzően az indikatív ajánlati szakaszt követően – lép be az eladó helyére. Végeredményét tekintve tehát egy vevő oldali W&I biztosítás kerül megkötésre, a flip különlegessége az idáig vezető folyamatban rejlik.
A flip közkedveltségének oka, hogy a fenti speciális eljárásrend révén képes egy M&A ügylet során az eladó számára egy hatékony, az eladó által előkésztett biztosításkötési folyamat keretében clean exit-et biztosítani, azaz az eladói felelősséget a szavatossági nyilatkozatok tekintetében kizárni. A flip népszerűségét jól mutatja, hogy tapasztalataink alapján a piacon jelenleg a W&I biztosítások legalább felét flip konstrukcióban kötik meg.
Az eljárás dióhéjban
Az eladó szempontjainak figyelembevételét egy sajátos, három lépcsős folyamat biztosítja, amelynek fő elemei a következők:
- Ajánlatok beszerzése: az eladó által megbízott alkusz előre meghatározott számú ajánlat beszerzésére irányuló vagy teljes piackutatást végez és beszerzi az ügylet iránt érdeklődő biztosítók ajánlatait, majd azokat egy ún. NBI (non-binding indication) riportban összegzi és értékeli.
- Vevő oldali átállás (flip): tipikusan az indikatív ajánlati fázis lezárását követően az eladó közli a biztosítóktól kapott ajánlatok feltételeit a vevő jelöltekkel vagy a kiválasztott vevővel (jellemzően az NBI riport megosztásával), és az eredetileg az eladó által megbízott alkusz megbízását a vevő veszi át, azaz a vevő belép az eladó helyére a biztosításkötési folyamatban.
- Biztosítás megkötése: az átállást követően az alkusz a jogi tanácsadók közreműködésével a vevői oldalon véglegesíti a biztosítást, amely során lehetőség van az ajánlatot tevő biztosítók közül a vevő által preferált biztosító kiválasztására és a W&I biztosítás feltételeinek vevő igényei szerinti alakítására (pl.: a biztosítási fedezet (coverage) kiterjesztésére ún. policy enhancement-ek révén). Ebben a fázisban tehát már kizárólag a vevő kezében van a biztosításkötés véglegesítésének folyamata.
A teljes folyamat jellemzően 1-3 hét alatt megvalósítható, de a biztosításkötés időtartamát nagyban befolyásolja (többek között) az átvilágítások minősége.
Az átvilágítási folyamat sajátosságai szavatosság biztosítás esetén
A minél szélesebb körű biztosítási fedezet elérése érdekében a flip esetében is elengedhetetlen egy széles körű, alapos vevői átvilágítás lefolytatása, mivel annak hiányában a biztosító nem, vagy csak szűk körben tudja majd vállalni a szavatosságsértéssel járó kockázatot, így a vevő nem lesz képes megszerezni a kívánt biztosítási fedezetet.
Az átvilágításnak a flip esetén is meg kell felelnie a biztosított tranzakciók esetén szükséges követelményeknek. Így például az átvilágítás típusainak és tárgyköreinek le kell fednie az SPA-ban szereplő eladói szavatossági nyilatkozatokat. Emellett kellően alaposnak is kell lennie, illetve az átvilágítás körét meghatározó lényegességi küszöbértéket (materiality threshold) annak tudatában kell meghatározni, hogy a biztosítás is csak az azt meghaladó igényekre fog kiterjedni.
A flip esetén gyakran előfordul, hogy eladó oldali átvilágítás (vendor due diligence) lefolytatására is sor kerül és a W&I biztosítók ezen átvilágítás eredményeit is figyelembe veszik ajánlatuk megtételekor. Fontos megjegyezni, hogy az eladói átvilágításnak flip esetén – szemben a nem biztosított ügyeknél általában tapasztaltakkal – nagyon alaposnak kell lennie, ellenkező esetben – azaz ha a potenciális problémáka, kockázatokat az eladó nem elég alaposan járta körül – a W&I biztosító nem tud megfelelő fedezetet biztosítani. Különösen akkor jelenthet ez problémát, ha nem kerül sor a vevői oldal által lefolytatott független, teljeskörű átvilágításra, mert ebben az esetben nincs olyan átvilágítás, amely a biztosító által kockázatvállalási folyamatban használható lenne. Az eladói átvilágítást kiegészítő (top-up vagy confirmatory) vevői átvilágításnak is tükröznie kell a biztosításkötés szempontjait.
Speciális rendelkezések az adásvételi szerződésben
W&I biztosítás esetén az SPA is speciális rendelkezésekkel egészül ki.
Ezek közül a flip esetében is a legfontosabb, hogy az eladó szavatossági nyilatkozatokkal kapcsolatos felelőssége kizárásra kerül. A vevő így a szavatossági nyilatkozatok megsértésével kapcsolatos igényeit (fő szabály szerint) kizárólag a W&I biztosítóval szemben érvényesítheti, függetlenül attól, hogy a W&I biztosítás végül hatályba lép-e, az adott igényre nyújt-e fedezetet, illetve a W&I biztosító végül teljesíti-e kifizetést a vevő részére. Eladói részről fontos annak egyértelmű rögzítése az adásvételi szerződésben és a biztosítási kötvényben, hogy a W&I biztosító se érvényesíthessen megtérítési igényt az eladóval szemben (ún. non-recourse). Valójában ennek megléte biztosítja az eladó számára a clean exit lehetőségét.
A biztosítási kötvény (policy) rendszerint az SPA mellékletét képezi, ugyanakkor a biztosítás hatályba lépésének feltétele a biztosítási díj (prémium) megfizetése, amelyre jellemzően az M&A ügylet zárásakor vagy nem sokkal azt követően kerül sor.
Szerzők: Szkiba Tamás, Juhász Gergely
Kérdése van? Keressen minket bizalommal!
Kövesse LinkedIn oldalunkat!
Legfrissebb tartalmaink
W&I biztosítás: a szavatossági biztosítás alapjai I. rész – ismeretlen kockázatok kezelése M&A ügyletekben
Az ismeretlen kockázatok és a W&I biztosítás összefüggéseit mutatjuk be Szkiba Tamás, a DLA Piper szenior M&A ügyvédje és Anton Schnopper, az Aon tranzakciós biztosítási tanácsadója közreműködésével.
Újabb lépés a biztonságos pénzügyi szektor felé – élesedik a DORA rendelet
2025. január 17-től életbe lép az EU pénzügyi szektorát érintő DORA rendelet, amely jelentős változásokat hoz. Almásy Márk, a DLA Piper Hungary ügyvédje összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat.
Jelentős korlátozások a harmadik országbeliek foglalkoztatásával kapcsolatban
2025. január 1-jétől jelentősen szigorításra kerültek a harmadik országbeliek foglalkoztatásával kapcsolatos feltételek.