esg

Ezért ne dobja ki a termékeit – Új ESG szabályok a termékek javítása kapcsán – 6. rész

Gondoljunk csak bele, hányszor jártunk az elmúlt években javítóműhelyekben (nagy valószínűséggel a legtöbbünk nem sokszor). Manapság fel sem merül bennünk, hogyha a jótállási, illetve szavatossági időn túl elromlik a porszívónk, hűtőnk, vagy mobiltelefonunk, ne egyből újat vásároljunk.

A javítható árucikkek kidobása óriási környezeti terheléssel jár, évente 35 millió tonna hulladék keletkezik így az EU-ban. Éppen ezért az Európai Unió kulcsfontosságúnak tartja, hogy a termékek nagyobb arányban kerüljenek javításra, így pedig hosszabb legyen a termékek életciklusa. Mindez az EU fenntarthatósági stratégiájának, az ún. Green Deal-nek a része (amelyről a cikksorozatunk első részében részletesebben is írtunk). Minderre tekintettel került elfogadásra a javításhoz való jogról szóló irányelv, valamint a fogyasztók zöld átállásban való szerepvállalásának megerősítését célzó irányelv. Az irányelvek 2026-tól jelentős változásokat hoznak a kereskedelemben, amire javasolt a mielőbbi felkészülés. Cikksorozatunk következő részében szakértőink, Horváth Fanny és Reisz Réka összefoglalják a 2026-tól az Európai Unióban bevezetésre kerülő új  irányelvekhez kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat.
1. A fogyasztók zöld átállásával kapcsolatos szabályok

A fogyasztók zöld átállásban való szerepvállalásának megerősítését célzó irányelv elsősorban a fogyasztók szélesebb körű tájékoztatásával kívánja elérni a fenti célkitűzést.

Harmonizált címke és harmonizált értesítés

A termékek értékesítése során egy ún. harmonizált címkét kell majd használni, amely kifejezetten a termékekre vonatkozó tájékoztatást nyújt minden olyan, a (tartósságra vonatkozó) jótállásról, amelyet ingyenesen, felár nélkül biztosítanak a fogyasztóknak. A harmonizált címkét jól látható módon kell majd elhelyezni, például közvetlenül a csomagoláson, a polcon jól látható módon, vagy online értékesítés esetén közvetlenül a termék képe mellett.

Ezenkívül annak érdekében, hogy a fogyasztók megfelelő tájékoztatást kapjanak a szavatosságról egy ún. harmonizált értesítést kell majd használnia a kereskedőknek. A harmonizált értesítést pl. egy plakáton, figyelemfelkeltő módon kell majd elhelyezni az üzletek falán, vagy a pénztár mellett, online értékesítés esetén pedig a webshopban jól látható módon.

Többletkötelezettségek a szerződéskötést megelőzően nyújtandó tájékoztatás során

A fogyasztókat szélesebb körben kell majd tájékoztatni a termékek életciklusával kapcsolatban a szerződéskötést megelőzően a kereskedőknek, így a következőkről is:

  • a szavatossági kötelezettségekről (ideértve annak elemeit és időtartamát), a harmonizált értesítés felhasználásával biztosított emlékeztető útján;
  • amennyiben a gyártó a fogyasztónak többletköltségek nélkül az egész árura kiterjedő, két évnél hosszabb, tartósságra vonatkozó jótállást kínál, a jótállásról, annak időtartamáról, valamint a szavatosság fennállásáról, harmonizált címke útján;
  • adott esetben arról a minimális periódusról, amely alatt a gyártó vagy a szolgáltató szoftverfrissítéseket biztosít;
  • az árujavíthatósági pontszámról, ill. ha uniós szinten nem áll rendelkezésre javíthatósági pontszám az egyéb javítási információkról, amelyek például a pótalkatrészekre és a javítási, karbantartási utasítások elérhetőségére vonatkoznak.
2. A javítást érintő szabályok

A javításhoz való jogról szóló irányelv elsősorban a gyártóra, másodsorban pedig az importőrre, harmadsorban pedig a forgalmazóra ró a termékek javításával kapcsolatos kötelezettségeket, azzal, hogy mindhárom szereplő jogosult a javítást kiadni alvállalkozójának.

Ecodesign (környezettudatos tervezési követelmények hatálya alá eső) termékekre vonatkozó kötelezettségek

Az alábbi, kiemelt kötelezettségek az irányelv által meghatározott termékkörökre vonatkoznak. Ezek a termékkörök jelenleg (a későbbiekben a jogalkotónak lehetősége van ezt módosítani):

  • háztartási mosógépek, mosó-szárítógépek,
  • háztartási mosogatógépek,
  • hűtőkészülékek,
  • elektronikus kijelzők,
  • hegesztőberendezések,
  • porszívók,
  • szerverek és adattárolók,
  • mobiltelefonok, vezeték nélküli telefonok és táblagépek,
  • háztartási szárítógépek,
  • valamint a könnyű szállítási eszközökben használt akkumulátorokat tartalmazó áruk (mint például az e-bike-ok és e-rollerek).
 

Javítási kötelezettség: A gyártók kötelesek a fogyasztók kérésére a termékeket ingyenesen vagy észszerű áron, észszerű időn belül és a fogyasztó számára minden kellemetlenség nélkül megjavítani.

A javítási szolgáltatásokra vonatkozó tájékoztatás: A gyártók és a további kötelezettek kötelesek a fogyasztókat a javítási szolgáltatásokkal kapcsolatos információkkal ellátni, amelyeknek könnyen hozzáférhetőnek és egyértelműnek kell lenniük. Ez magában foglalja a javítási kötelezettséget, az érintett termékek körét és a javítási szolgáltatások nyújtásának módját, például, hogy a javítás alvállalkozókon keresztül történik-e. A kötelezettek indikatív árlista közzétételéről is szükségesek gondoskodni.

A tartalék alkatrészek elérhetősége és a javítás akadályozásának tilalma: A gyártóknak hozzáférést kell biztosítania a pótalkatrészekhez, a javítási és karbantartási információkhoz és eszközökhöz, biztosítva a különböző szervízek vagy maguk a fogyasztók által végzett javítás műszaki megvalósíthatóságát. Továbbá a gyártók nem alkalmazhatnak olyan szerződéses kikötéseket, hardvereket vagy szoftvertechnikákat, amelyek akadályozzák a javítást.

Valamennyi termékre vonatkozó, javítással kapcsolatos kötelezettségek

Az irányelv nemcsak a fenti említett termékkörök esetében, hanem valamennyi fogyasztó által vásárolt árura kiterjedően is vezet be új kötelezettségeket, az alábbiak szerint:

  • Kiterjesztett helytállás a javításkor: Amennyiben szavatosság alapján javításra kerül sor, a helytállási időszak egy alkalommal 12 hónappal meghosszabbodik, azonban a tagállamok hosszabb határidőket is fenntarthatnak vagy bevezethetnek.
  • További tájékoztatási kötelezettség: Mielőtt az eladó a szavatosság keretében eljár, a fogyasztót tájékoztatni kell a fogyasztónak a javítás és a csere közötti választási jogáról, valamint arról, hogy javítás esetében hogyan hosszabbodik meg a helytállási időszak.
  • Refurbished termékek csere esetén: A fogyasztó kifejezett kérésére ún. refurbished, azaz felújított termékek is biztosíthatóak csereként.  

Javítási platform és javítási adatlap

Európai online javítási platform: A Bizottság létre fog hozni egy ún. európai online javítási platformot, amely lehetővé teszi a fogyasztók számára, hogy könnyen megtalálják a javítóműhelyeket, a felújított áruk eladóit és a hibás áruk vásárlóit. Az európai online platform egy közös online interfészt használó nemzeti részekből fog állni, és linkeket tartalmaz majd a nemzeti online javítási platformokhoz.

Európai javítási adatlap: A javítóknak ingyenesen, könnyen hozzáférhető, világos és érthető módon kell tájékoztatniuk a fogyasztókat javítási szolgáltatásaikról és díjaikról. E kötelezettség teljesítése érdekében a javítóműhelyek használhatják, de nem kötelesek használni az ún. európai javítási adatlapot a fogyasztó kérését követő észszerű időn belül, de még a javítási szolgáltatások nyújtására vonatkozó szerződés megkötése előtt, amely többek között tartalmazza a javítás árát, várható időtartamát és a javasolt javítás típusát.

Habár a fenti, új kötelezettségek részletes szabályaira, valamint magyarországi implementációjára csak 2026-ban kerül majd sor, jól látható, hogy az új irányelvek jelentős változásokat hoznak majd a kereskedelemben. Várhatóan jelentősen megnő majd a javítási és különböző after-sales szolgáltatások iránti igény, amely a vállalkozások részéről jelentős erőforrásokat kíván majd.

Szerzők: Horváth Fanny, Reisz Réka

Reisz Réka

Ügyvédjelölt,

Munkajogi csoport

Reisz Réka

Réka 2022 februárjában csatlakozott a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjához, ahol főként munkajogi és munkaügyi peres ügyekben vesz részt. Feladata továbbá az ügyfelek munkatársainak zaklatás elleni képzések tartása és az esetleges zaklatási panaszok kivizsgálása. Tanulmányai alatt egy nemzetközi ügyvédi irodánál dolgozott, ahol pénzügyi területen szerzett tapasztalatot.
Send an e-mail

Kérdése van? Keressen minket bizalommal!

Kövesse LinkedIn oldalunkat!

Kapcsolódó cikkeink

esg
ESG

ESG szempontok a fogyasztási cikkek címkézése során – 3. rész

A fenntartható címkézési rendszerek lehetővé teszik a fogyasztók számára is, hogy könnyebben és átláthatóbb módon azonosítsák azokat a termékeket, amelyek környezetbarát, illetve fenntartható módon készültek. Cikksorozatunk ezen részében a termékek címkézére vonatkozó, valamint az ahhoz kapcsolódó kérdéseket vizsgáljuk meg részletesebben.

Tovább »
esg
ESG

ESG szempontok a fogyasztási cikkek tervezése és gyártása során – 2. rész

Az ESG szempontok kiemelt jelentőséggel bírnak a fogyasztási cikkek tervezése és gyártása terén, különösen az egyre szigorodó uniós szabályozási környezetben. Az EU célja, hogy az ESG követelményeket szilárd jogi keretbe foglalva támogassa a fenntartható gyártási és ellátási láncokat, csökkentse a környezeti terhelést és ösztönözze a felelős üzleti magatartást.

Tovább »