Hogyan fogjuk tudni teljesíteni az épületekre vonatkozó zéró szén-dioxid kibocsátási elvárásokat 2050-re? A DLA Piper Hungary Zöld Ingatlanok podcast sorozatában szakértőink az ingatlanok teljes életciklusát végigkísérve – a fejlesztéstől a mindennapi használaton át, egészen egy épület lebontásáig – azt a kérdést járják körül, hogy a fenntarthatóság témaköre és maga az ESG (Environmental – Social – Governance) keretrendszere milyen kihívások elé állítja hazánkban az egyes ingatlanpiaci szereplőket.
A sorozat egyes epizódjai egy-egy szereplő nézőpontjából mutatják be a zöld ingatlanok jövőjét a hazai ingatlanpiacon.
Hallgassa meg az eddig elkészült epizódokat a SoundCloud, a Spotify, az Apple Podcast vagy a Google Podcasts felületein!
Tudjon meg többet az egyes epizódokról!
A zöldülés folyamatában diktált megfelelő tempó hosszú távú versenyelőnyt jelenthet az ingatlanfejlesztési piacon. A zöld minősítés megszerzéséről, a karbonsemleges működésről és a hazai lakóingatlanok fejlesztéséről a DLA Piper Hungary Zöld Ingatlanok podcast sorozat ötödik epizódjában Borbély Zoltánnal, az ATENOR magyarországi igazgatójával beszélgetett Borbély Gábor, partner, a DLA Piper Hungary finanszírozási praxis vezetője és Kui Szilárd.
A beszélgetés során az alábbi kérdések kerülnek megválaszolásra:
- Mit jelent a „CO2-Neutral certification” karbonsemlegességi tanúsítvány és milyen folyamat eredménye alapján kapta meg az ATENOR ezt a minősítést?
- Hogyan néz ki az ATENOR zöld működése a hétköznapokban?
- Hogyan jellemezhető a hazai lakóingatlan piac fenntarthatósági szempontból?
Az Európai Unió, az ENSZ és összességében a globális nagypolitika egyértelműen deklarálta, hogy a privát finanszírozó szektornak vezető szerepet szán a fenntartható gazdaságra történő átállás finanszírozásában. A banki finanszírozás, a fenntartható ingatlanok és az ESG kapcsolatáról a DLA Piper Hungary Zöld Ingatlanok podcast sorozat negyedik epizódjában Szege Györggyel, a Magyar Bankholding Zrt. ESG-szakterületének vezetőjével beszélgetett Borbély Gábor, partner, a DLA Piper Hungary finanszírozási praxis vezetője és Kui Szilárd.
A beszélgetés során az alábbi kérdések kerülnek megválaszolásra:
- Hol tart a hazai bankszektor a zöldülés folyamatában? Milyen lépések történtek eddig?
- Milyen változást jelentenek az ESG szempontok a bankszektorban?
- Milyen szerepe van a Magyar Nemzeti Banknak a zöldülésben?
- Milyen minőségű és mennyiségű adat áll rendelkezésére a zöld finanszírozáshoz?
- Hogyan segíthetné a bankszektort, ha létezne egy egységes ESG szempontok szerinti értékelési rendszer?
Napjainkra a fenntarthatóság mind a bérlők, mind az ingatlanfejlesztők számára a minőség egyik kulcsfontosságú jellemzőjévé vált. Zöld ingatlanok podcast sorozatunk harmadik epizódjában egy épület fejlesztési folyamatáról és fenntarthatóbbá tételéről Schőmer Norberttel, MRICS, a Wing Zrt. irodafejlesztésekért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgetett Borbély Gábor, partner, a DLA Piper Hungary finanszírozási praxis vezetője és Kui Szilárd.
A beszélgetés során az alábbi kérdések kerülnek megválaszolásra:
- Hol tart a hazai ingatlanpiac a zöldülés folyamatában?
- Hogyan néz ki egy ingatlan fejlesztési folyamata?
- Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni egy ingatlan fejlesztése vagy felújítása során?
- Mik a fő kihívások egy fejlesztési folyamatban?
- Hogyan lehet összehangolni az eltérő bérlői igényeket?
A podcast sorozat második epizódjában Tóth Mariannal, a Property Market bérbeadási igazgatójával beszélgetett Borbély Gábor, partner, a DLA Piper Hungary finanszírozási praxis vezetője és Kui Szilárd. A beszélgetés központjában a hazai kereskedelmi bérletek, a bérlői igények és elvárások állnak.
A beszélgetés során az alábbi kérdések kerülnek megválaszolásra:
- Milyen trendek figyelhetők meg a hazai kereskedelmi bérletek piacán?
- Mit jelent ma Magyarországon a bérlők számára a fenntarthatóság, az ESG?
- Milyen szerepe van a bérlőknek az ingatlanszektor zöldülésének folyamatában?
- Hogyan lehet összeegyeztetni az épületen belüli eltérő bérlői igényeket?
- Hogyan tudja segíteni a bérbeadó a bérlőket abban, hogy az iroda használata a mindennapok során is fenntartható legyen?
- Milyen technológiai megoldások segíthetik az épületek zöld üzemeltetését?
- Hogyan alakult át az irodák szerepe a koronavírus és a megnövekedett arányú távoli munkavégzés következtében?
A podcast sorozat #1 – felvezető epizódjában Borbély Gábor, partner, a DLA Piper Hungary finanszírozási praxisának vezetője és Kui Szilárd ismertetik az ESG szempontrendszer ingatlanpiaci jelentőségét, összegzik az egyes szereplők legfőbb kihívásait és érdekeit, valamint kitérnek a zöld bérleti szerződések legfontosabb tartalmi elemeire is. A beszélgetés az alapoktól kezdve vizsgálja az ingatlanpiac sajátosságait és fenntarthatóbbá válásának folyamatát, miközben ismerteti az Európai Unió és az ENSZ szabályozási kereteit.
A beszélgetés során az alábbi kérdések kerülnek megválaszolásra:
- Mit jelent az ESG és milyen jelentőséggel bír az ingatlanszektorra nézve?
- Milyen lépésekre van szükség az ingatlanpiac átalakulásához, fenntarthatóbbá válásához?
- Milyen szerepe van az átalakulásban az egyes piaci szereplőknek?
- Mik a legfőbb kihívások a zöldülés során?
- Mitől zöld egy bérleti szerződés?
Szakértők: Borbély Gábor, Kui Szilárd
Borbély Gábor
Finanszírozási és Ingatlanjogi Csoportvezető
Borbély Gábor
Olvassa el az egyes epizódokhoz kapcsolódó összefoglalókat!
#1 Átmenet barnából világos zöldbe – úton a hazai ingatlanpiac a fenntarthatóság felé
A podcast sorozat #1 – felvezető epizódjában Borbély Gábor, partner, a DLA Piper Hungary finanszírozási praxisának vezetője és Kui Szilárd ismertetik az ESG szempontrendszer ingatlanpiaci jelentőségét, összegzik az egyes szereplők legfőbb kihívásait és érdekeit, valamint kitérnek a zöld bérleti szerződések legfontosabb tartalmi elemeire is.
#2 Nincs zöld épület zöld gondolkodású bérlők nélkül - vendég: Tóth Mariann
A podcast sorozat #2 epizódjában Tóth Mariannal, a Property Market bérbeadási igazgatójával beszélgetett Borbély Gábor, partner, a DLA Piper Hungary finanszírozási praxis vezetője és Kui Szilárd. A beszélgetés központjában a hazai kereskedelmi bérletek, a bérlői igények és elvárások állnak.
#3 A fenntarthatóság a minőség záloga - vendég: Schőmer Norbert
Zöld ingatlanok podcast sorozatunk harmadik epizódjában egy épület fejlesztési folyamatáról és fenntarthatóbbá tételéről Schőmer Norberttel, MRICS, a Wing Zrt. irodafejlesztésekért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgetett Borbély Gábor, partner, a DLA Piper Hungary finanszírozási praxis vezetője és Kui Szilárd.
#4 Az ingatlanfinanszírozás lehet a zöld átállás katalizátora - vendég: Szege György
A banki finanszírozás, a fenntartható ingatlanok és az ESG kapcsolatáról a DLA Piper Hungary Zöld Ingatlanok podcast sorozat #4 epizódjában Szege Györggyel, a Magyar Bankholding Zrt. ESG-szakterületének vezetőjével beszélgetett Borbély Gábor, partner, a DLA Piper Hungary finanszírozási praxis vezetője és Kui Szilárd.
#5 Megfelelő ritmust kell választani a zöld átálláshoz - vendég: Borbély Zoltán
A zöld minősítés megszerzéséről, a karbonsemleges működésről és a hazai lakóingatlanok fejlesztéséről a DLA Piper Hungary Zöld Ingatlanok podcast sorozat ötödik epizódjában Borbély Zoltánnal, az ATENOR magyarországi igazgatójával beszélgetett Borbély Gábor, partner, a DLA Piper Hungary finanszírozási praxis vezetője és Kui Szilárd.
Kérdése van? Keressen minket bizalommal!
Kövesse LinkedIn oldalunkat!
Legfrissebb tartalmaink
Egyszerűsödhetnek a fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettséggel kapcsolatos szabályok – ismét módosul az ESG törvény
A múlt héten nyilvánosan is elérhetővé vált az ESG törvény újabb módosításának tervezete, amely – a törvény személyi és tárgyi hatályát érintő módosításokon túl – elsősorban a vállalkozások terheit és a törvény alkalmazását könnyítő rendelkezéseket tartalmaz.
Adójogi szempontok a fogyasztási cikkek csomagolása kapcsán – 5. rész
Cikkünkben összefoglaljuk a fogyasztási cikkek piacán a csomagolásokhoz kapcsolódó főbb adójogi vonatkozásokat, elsősorban az adófizetési kötelezettség témakörére koncentrálva.
ESG szempontok a fogyasztási cikkek csomagolása során – 4. rész
Részletesen megvizsgáljuk a csomagolási és csomagolási hulladékok kezelésének legjobb gyakorlatait és az ezekkel kapcsolatos kihívásokat.