Az ESG keretében a befektetések környezetre gyakorolt hatásait (E – Environmental) vizsgáljuk; azaz a környezetterhelés formáját, mértékét, a kibocsájtott anyagok fajtáját és mértékét, valamint az energiahatékonyságot. Mivel az energiafelhasználás optimalizálásával nagymértékben csökkenthető az ingatlan környezeti lábnyoma, ezen a területen nagyon erős a jogalkotó tevékenysége. Folyamatosan és lépcsőzetesen szigorodnak az új épületekkel szemben támasztott energiahatékonysági elvárások, melynek egyik eleme például a 2022. július 1-től érvénybe lépő jogszabály, miszerint csak a közel nulla energiaigényű épületek kaphatnak használatbavételi engedélyt Magyarországon.
A befektetések társadalmi hatásának (S – Social) vizsgálata során az adott cégen vagy szervezeten belüli és kívüli munkafeltételeket, munkabiztonságot és munkaegészségügyet, valamint az esélyegyenlőség biztosítását ellenőrzik.
A szervezetirányítási mechanizmusok és döntési folyamatok (G – Governance) kapcsán olyan témák jelennek meg, mint a menedzsment és az ellenőrző szervek kapcsolata, a vállalati értékek átültetése a mindennapi működésbe és a részvényesek, befektetők vagy kötvénytulajdonosok megfelelő minőségű és rendszerességű tájékoztatása.