A cikksorozatunk korábbi részeiben ismertettük a termőföldön történő beruházással kapcsolatos egyes kihívásokat, ideértve a földhasználati jog és az építményi jog alapításával kapcsolatos kérdéseket is. Ebben a cikkben a beruházás megvalósításának idejére, valamint az üzemeltetés időszakára alapítandó további biztosítékokról számol be Szűcs Anikó Edit, a DLA Piper Hungary Ingatlanjogi csoportjának szenior ügyvédje.
Termőföldön történő beruházás esetén a beruházás időszaka alatt az alapul fekvő ingatlan tulajdonjogát – a cikksorozat korábbi részében foglaltak szerint – nem szerezheti meg a beruházó, tehát idegen ingatlanon létesíti a napelemparkot. Amennyiben a beruházás banki hitelből kerül finanszírozásra, akkor a finanszírozó bankok általában biztosíték alapítását kérik az alapul fekvő ingatlanokra, amelyekre így még a termőföld tulajdonosa alapít jelzálogjogot és az azt biztosító elidegenítési és terhelési tilalmat. Jellemzően ennek megalapítására külön díj vagy az ingatlan teljes vételárának megfizetése esetén vállal kötelezettséget a tulajdonos.
A napelempark megvalósítását követően az alapul fekvő ingatlan átminősítésre kerül (ha nem agrofotovoltaikus rendszer létesítésére kerül sor), amelyre tekintettel az átminősítést követően a beruházó tulajdonszerzési akadálya főszabály szerint megszűnik. Amennyiben az átminősítést követően a beruházó az alapul fekvő ingatlan tulajdonjogát megszerzi, akkor további biztosíték alapítása szükségtelen. Ha azonban a napelempark létesítésére és üzemeltetésére egy a beruházó és az ingatlan tulajdonos közötti használati megállapodás alapján kerül sor és a beruházó nem szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát, akkor fontos, hogy az üzemeltetéshez szükséges mértékű használat biztosításra kerüljön. Mi indokolja ezt különösképpen a napelemparkoknál? Elsősorban a napelempark ingatlan és ingó jogi megítélésének bizonytalansága. Annak kérdése, hogy a napelempark önálló felépítménynek minősül-e alapvetően műszaki jellemzők alapján dől el, amelyet befolyásolhat még az építtető szándéka is. Jól látható tehát, hogy a Polgári Törvénykönyvnek azon rendelkezése, amely a felépítmények tulajdonosai részére jogszabályon alapuló földhasználati jogot biztosít, nem lesz feltétlenül alkalmazandó az önálló felépítménynek nem minősülő napelemparkok esetében. A törvényes földhasználati jognak az alkalmazása egyébként sem szerencsés, hiszen az üzemeltetéssel kapcsolatos részletes beruházói jogosultságok egy, a felek által kötött megállapodásban pontosabban és jobban meghatározhatóak. Ezen felül, amennyiben építési célú földhasználati jog kerül megalapításra a napelemparkok létesítésének időszakára, a megvalósítást követően érdemes egy új, az üzemeltetésre vonatkozó földhasználati megállapodást kötni tekintettel arra, hogy a beruházás megvalósítását és így az átminősítést követően a földhasználati jog, valamint az annak biztosítékaként alapítandó elidegenítési és terhelési tilalom alapításának a továbbiakban nincsen jogi akadálya. A beruházás biztosítására a jelzálogjog és a kapcsolódó elidegenítési és terhelési tilalom alapítása mind a beruházó, mind a projektet finanszírozó hitelintézet javára további lehetőségként szolgálhat.
Fontos változás továbbá a vagyonszerzési illetékfizetési kötelezettség alapjának tisztázása is. Korábban ugyanis jogos aggodalom volt beruházói oldalról az, hogy az adóhatóság a napelemparkok létesítését és így az átminősítést követően, az adásvételi szerződéssel kapcsolatban fizetendő vagyonszerzési illeték alapjaként nem kizárólag az alapul fekvő ingatlan értékét, hanem a napelempark értékét is számításba vette. Nemrégiben azonban a Kúria a Kfv.V.35.147/2024/7. számú határozatában kimondta, hogy az illetékfizetésnél kizárólag az alapul fekvő ingatlan értéke vehető számításba, mivel a napelempark tulajdonjogát az építéssel az építtető, azaz a beruházó szerzi meg, tehát a napelempark vonatkozásában vagyonmozgás nem történik.
Szerző: Szűcs Anikó Edit

Szűcs Anikó Edit*
Senior Associate
Szűcs Anikó Edit
Kérdése van? Keressen minket bizalommal!
Kövesse LinkedIn oldalunkat!
A cikksorozat további részei

Milyen jogok védhetik a beruházót más tulajdonában álló földterületen végzett beruházás során? – Napelemparkok létesítésével kapcsolatos ingatlanjogi kérdések – 3. rész
A termőföldön történő beruházás sok szempontból kihívásokat jelent: korábbi cikkeinkben foglaltakon túl, problémát jelent a termőföld tulajdonjogának megszerzésére vonatkozó hatályos jogszabályi korlátozás is. Cikksorozatunk következő részében Szűcs Anikó Edit azt a témát járja körül, hogy miként kell a tervezés és kivitelezés szakasza alatt megfelelően biztosítani a beruházást.

Termőföld más célú hasznosításának engedélyeztetése – Napelemparkok létesítésével kapcsolatos ingatlanjogi kérdések – 2. rész
A napelemek esetében számos kérdés merül fel a hatályos jogszabályi környezet és a joggyakorlat kapcsán, amelyek közül ebben a cikkben Szűcs Anikó Edit az átminősítés kérdéseit járja körül.

Jelenthetnek-e kockázatot a lejáró engedélyek napelemparkok létesítése esetén? – Napelemparkok létesítésével kapcsolatos ingatlanjogi kérdések – 1. rész
A napelemparkok létesítése során az időzítés különös jelentőséggel bír: a közcélú hálózatra történő csatlakozások hosszú várakozási ideje alatt lejáró engedélyek a termőföldön történő létesítés esetén kockázatot jelenthetnek.