A gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere (TEÁOR) 2025. január 1-től megváltozott. A 2008 óta hatályos TEÁOR’08 kódokat a TEÁOR’25 (NACE Rev.2.1) kódok váltották fel. Az uniós osztályozási rendszer (NACE) módosítására a korábbi osztályzási rendszer bevezetése óta a gazdaságban beálló változások miatt került sor. Az új osztályozási rendszerben új tevékenységek bevezetése mellett egyes kategóriák bővítésére és átstrukturálására is sor került. A változásról Török Balázs, a DLA Piper Hungary Társasági jog és M&A csoportjának ügyvédjelöltje készített összefoglalót.
Az új nómenklatúra bevezetése minden cég számára a Cégjegyzékben bejegyeztett fő és egyéb tevékenységi körei kapcsán új TEÁOR-kódot eredményezett, amelynek átvezetésére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) értesítése alapján 2025. január 31-ig került sor. Az automatikus átvezetésre azon tevékenységi köröknél került sor, amelyek a Központi Statisztikai Hivatal fordítókulcsa[1] alapján átkódolhatóak voltak. Amennyiben valamely cégnél nem került sor az automatikus átvezetésre vagy az átvezetés alapján átkódolt TEÁOR számot a cég vitatatja, akkor köteles 2025. július 1-ig a NAV felé, az erre a célra létrehozott nyomtatványon[2] bejelenteni a helyesnek ítélt tevékenységi kört.
A tevékenységi körök helyes feltüntetése a statisztikai adatgyűjtés és a nyilvántartási funkciók mellett adózási relevanciával is bír. A NAV egy-egy ellenőrzés alkalmával az adózó által alkalmazott TEÁOR kódokat vagy az arra épülő ÖVTJ (Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzéke), illetve TESZOR (Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere) kódokat is figyelembe veheti a társaságok tevékenységének azonosítása tekintetében. Ezen felül az adózási jogszabályok adott esetben az adózási kötelezettség fennállását, az adófizetési kötelezettség mértékét, bizonyos adózási formák választhatóságát, illetve az adókedvezmények alkalmazhatóságát is az adózó által bejelentett tevékenységekhez (vagy megnevezés vagy TEÁOR /ÖVTJ/TESZOR kód alapján) köti. Így például a kiskereskedelmi adóról szóló törvény az adókötelezettséget a kiskereskedelmi tevékenység folytatása tekintetében írja elő. Az pedig, hogy mi számít kiskereskedelmi tevékenységnek, az adózó által folytatott, TEÁOR kód szerinti tevékenységektől függ.
A pontos tevékenységi besorolás tehát a vállalkozások adófizetési kötelezettségét is befolyásolhatja.
Fontos kiemelni, hogy egyes gyakran használt tevékenységi körök különálló tevékenységi körökre váltak szét, mint például a 6420’08 Vagyonkezelés (holding), 6422’25’25 Csoportfinanszírozásra és 6421’25 Vagyonkezelés (holding)-ra, amely több cég esetén a NAV felé történő kijavító kérelem benyújtását teheti szükségessé, mivel a fenti tevékenységi körök automatikusan átválthatónak minősültek.
A cégek az előbb említett kötelezettségük mellett, kötelesek a létesítő okiratukban is átvezetni a változásokat. A cégtörvény vonatkozó szabályai alapján erre legkésőbb a 2025. július 1-jét követő első változásbejegyzés benyújtásáig van lehetőség. Mivel a fent említett TEÁOR’25 szerinti tevékenységi kör átvezetésekre automatikus bejegyzéssel kerül(t) sor, ezért ezen tevékenységi köröknél a jogi képviselő a társaság egységes szerkezetbe foglalt változatában vezeti át a módosításokat, ha az átvezetés a létesítő okirat egyéb tartalmi elemeit nem érinti.
Ha a létesítő okirat módosítása kizárólag a TEÁOR’25 szerinti átvezetésnek történő megfelelést szolgálja, a változásbejegyzési kérelem illeték és közzétételi költség megfizetése nélkül terjeszthető elő.
Szerző: Török Balázs

Török Balázs
Társasági Jogi és M&A csoport
Török Balázs
Kérdése van? Keressen minket bizalommal!
Kövesse LinkedIn oldalunkat!
Legfrissebb tartalmaink
Protected: Omnibusz – Részletesen a Bizottság jelentéstételi javaslatcsomagjáról
There is no excerpt because this is a protected post.

Biztosítékok alapítása a kezdetektől az üzemeltetés végéig – Napelemparkok létesítésével kapcsolatos ingatlanjogi kérdések – 4. rész
A cikkben napelemparkok esetén a termőföldön történő beruházás megvalósításának idejére, valamint az üzemeltetés időszakára alapítandó biztosítékokról számol be Szűcs Anikó Edit, a DLA Piper Hungary Ingatlanjogi csoportjának szenior ügyvédje.

Omnibusz javaslat: szükséges egyszerűsítés vagy visszalépés a fenntarthatósági törekvésekben?!
Hivatalosan is elérhetővé vált a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségek egyszerűsítését célzó ún. Omnibusz javaslat, amellyel az Európai Bizottság célja az európai versenyképesség javítása.
Hivatkozások
[1] Osztályozások kereső és fordítókulcs – Központi Statisztikai Hivatal
[2] 25T201T jelű NAV-adatlap