A DLA Piper által nemrégiben közzétett Debt Finance Intelligence Report második kiadásában vizsgálja a jelen gazdasági környezetben a hitelfinanszírozási piac 2023-as teljesítményét, valamint a 2024-es évet meghatározó trendeket és a hitelezők, szponzorok és hitelfelvevők döntéseit befolyásoló kérdéseket. Összefoglalónkban szakértőink röviden érintenek néhány trendet a riport alapján.
Nem váltotta be a piaci szereplők reményeit a 2023-as év: a központi bankok folytatólagos kamatemelési politikája negatív irányba befolyásolta a tranzakciós aktivitást, így az óvatosság és kivárás továbbra is jellemzi a piacot. A jelen gazdasági környezet előnyei közé sorolható azonban, hogy a tőkeerős vállalkozásoknak lehetősége nyílik a kevésbé kompetitív M&A folyamatok révén jobb kondíciók mellett értékálló eszközökre szert tenni. A magánhitel-alapoktól a hitelpiaci részesedés növelése várható 2024-ben. Az-alapok magasabb hozamigénye viszont tovább drágítja a kölcsönöket.
Ahogy az egy bizonytalan környezetben várható volt, szektoriális megközelítésben a hitelezők továbbra is az olyan ágazatokban működő vállalkozásokra összpontosítottak, amelyek kevésbé vannak kitéve a ciklikus nyomásnak.
A középtávú várakozások szerint a szponzorok a fennálló pozícióik értékesítése helyett inkább refinanszírozási megoldásokat fognak keresni.
Egy kihívásokkal teli piacon nem meglepő, hogy az átruházhatósági rendelkezések (transferability provisions) továbbra is fókuszban vannak mind a szponzorok mind a hitelezők számára. Általánosságban elmondható, hogy a szponzorok kifejezetten törekednek arra, hogy csak lényeges szerződésszegési események tegyék lehetővé a korlátozások nélküli hitelátruházást a hitelező számára, és ebben a hitel-alapok nagyobb rugalmasságot tanúsítanak, amely változás a 2021-2022-es trendekhez képest.
Egyre nagyobb fókuszhoz jut a piacon az ESG: a fenntarthatósági szempontok vállalati stratégiákba és hitelfeltételekbe való átültetése egyre nagyobb mértéket ölt. Bár a 2023-as évet a hitelszerződések számtalan módosítása, a futamidők meghosszabbítása és a refinanszírozási megoldások keresése dominálta, a mutatók nem hazudnak: az újonnan felvett hitelek jelentős részében már jelen van legalább egy ESG teljesítménymutató. Zöld-hitelként igényelhető mind a fenntarthatósági kritériumokhoz kötött, de általános vállalati célokra fordítható kölcsön (’sustainability-linked loan’), mind a meghatározott ESG célhoz kapcsolódó kötött felhasználású kölcsön (’use of proceeds loan’). A hitelhez jutás nagyobb esélye miatt és a kedvezőbb árazás hatására 2024-re a középvállalatoknál is megfigyelhető az ESG szempontokra fordított figyelem növekedése – mind kialakítás és alkalmazás terén –, a várakozások szerint a növekvő tendencia tovább folytatódik.
Szerzők: Borbély Gábor, Takó Zsófia
Borbély Gábor
Finanszírozási és Ingatlanjogi Csoportvezető
Borbély Gábor
Takó Zsófia
Junior Associate
Takó Zsófia
Kérdése van? Keressen minket bizalommal!
Kövesse LinkedIn oldalunkat!
Kapcsolódó tartalmaink
A globális pénzügyi szolgáltatási szektor a kihívások ellenére is optimista
A pénzügyi szolgáltatási szektor a szabályozással kapcsolatos kihívások ellenére is megingathatatlanul támogatja a fenntarthatóságot és a digitális átalakulást – derül ki a DLA Piper legfrissebb kutatásából.
Felgyorsulhat a hitelfinanszírozási piac a második félévben a DLA Piper elemzése szerint
Megakadt vagy átütemezett ügyletek, visszafogott hitelezői kedv, likviditáshiány – többek között ezekkel a kihívásokkal küzd a hitelfinanszírozási szektor a DLA Piper Debt Finance Intelligence Report 2023 című kiadványa szerint. Míg az első félévet mérsékelt dinamika jellemezte, a szakértők nagyrésze az év második felében élénkülésre számít.
A fenntartható gazdaság felé történő átmenet banki finanszírozása
A fenntartható gazdaság felé történő átmenetnek a banki hitelügyleteket érintő egyes kihívásait Sári Attila, a DLA Piper Hungary finanszírozási, projektfejlesztési és restrukturálási csoportjának szenior ügyvédje foglalja össze.