Töretlen a befektetői kedv, de fokozott az óvatosság

2022 a geopolitikai feszültségek, a magas kamatok és az elszálló infláció éve volt szerte a világban, amely a 2021-es év után erős visszaesést eredményezett a vállalatfelvásárlási piacon. A minden idők legaktívabb tranzakciós éve után bekövetkező csökkenés hátterében álló közgazdasági tényezőkről a DLA Piper Hungary tranzakciós szakértői készítettek összefoglalót.

Míg a 2021-es év főként a pandémiáról szólt, addig 2022-ben az M&A tranzakciós piacokra a geopolitikai feszültségek voltak a legnagyobb hatással. A két év vonatkozásában több tényező esetében is jelentős különbségek figyelhetőek meg, azonban gazdasági szempontból a tavalyi piackép sok tekintetben hasonlít arra az állapotra, amit a Covid-19 okozott egy évvel korábban.

2021 – pandémia – rekordév a vállalatfelvásárlások piacán

A járvánnyal járó bezártság és ennek következtében az ellátási láncokban történt fennakadások magukkal hozták a fogyasztás mértékének visszaesését. A kiadások ily módon, és nem gazdasági okból történő csökkenése, valamint a hosszú ideje alacsonyan tartott kamatok a befektetési aktivitás növekedését eredményezték. A tranzakciós aktivitás egyes szektorokban kiemelkedően magas volt, ilyenek például a TMT (technológia, média és telekommunikáció), energia, food-tech ágazatok.

2021-ben a korábbi várakozások szerint a fúziók és felvásárlások piacát iparáganként eltérő optimizmus és ezzel együtt járó aktivitás jellemezte, ezzel szemben 2022-ben egységesen visszaesett a befektetési kedv minden ágazatban.

2022 – geopolitikai feszültségek – bipoláris M&A piacok

Ugyan az év első felében még kitartott az előző időszak lendülete, a második hat hónapban a romló geopolitikai helyzet miatt továbbra is fennálló alacsony fogyasztás, az ellátásilánc-zavarok, az elszálló infláció és a kifejezetten magas kamatok következtében jelentősen csökkent az M&A aktivitás 2021-hez képest.

A magas infláció, a növekvő kamatkörnyezet és az egyes régiókban gyengülő valuták megnövelték a tranzakciók költségszintjét, ez pedig általánosságban véve kevesebb M&A ügyletet eredményezett. Nagy visszaesés leginkább az ún. mega-dealek esetében volt tapasztalható a bizonytalan piaci környezetnek köszönhetően.

„2021-ben az alacsonyan tartott kamatok és a fiskális beavatkozások, mint például a nagy amerikai állami eszközvásárlási programok fűtötték a gazdaságot, azonban a 2022-ben bekövetkezett kamatemelkedés és az állami szerepvállalás csökkenése nagy kontraszthoz vezetett a két év összehasonlításában”

– mondta el Kovaloczy Áron, a DLA Piper pénzügyi és üzleti tanácsadási szolgáltatást nyújtó magyar leányvállalata, a DLA Piper Business Advisory Kft. ügyvezető igazgatója.

Az elszálló energiaárak, amelyekre már 2021-ben is lehetett számítani, komoly kihívást jelentettek a magas energiaigényű szektorok szereplőinek, köztük leginkább a feldolgozóiparban és a nehéziparban tevékenykedő vállalkozásoknak, de erősen érintettek kevésbé magától értetődő szektorok is, például a magánegészségügyi szolgáltatók.

Az idei év M&A piacának fő mozgatórugói között minden bizonnyal teret kap majd a kockázatvállalási hajlandóság csökkenése – döntési idők kitolódása, tranzakciós biztosítások megkötése, gyorsított üzletkötések -, illetve a kevésbé válságálló iparágakban történő konszolidációs, reorganizációs aktivitás.

„A piac lassulásának okát leginkább úgy lehet képletesen körülírni, hogy az eladók a tegnapi értékelésekre-, míg a vevők a tegnapi finanszírozásra számítottak. Ebből az ellentétes megközelítésből fakadó bipolaritás határozta meg leginkább a 2022-es év piaci trendjeit. Kérdés, hogy ez az ellentmondás 2023-ban mikor tud majd feloldódni”

– foglalta össze Posztl András, a DLA Piper Hungary irodavezető partnere.

Olvassa el korábbi bejegyzésünket is a témában!

A végletek éve volt 2022 a globális vállalatfelvásárlási piacon

Szerzők:

Posztl András

Posztl András

Irodavezető Partner,

Társasági Jogi és M&A Partner

Posztl András

András a budapesti iroda irodavezető partnere, valamint partner a társasági jogi és M&A csoportban. Széleskörű tapasztalattal rendelkezik nemzetközi, illetve hazai M&A tranzakciókkal, tőzsdei és magántőke-befektetéssel kapcsolatos jogügyletek terén különös tekintettel az energiajog, illetve médiajog ágazatokra.
E-mailt küldök

Kérdése van? Keressen minket bizalommal!

Kövesse LinkedIn oldalunkat!

Legfrissebb tartalmaink

esg
ESG

ESG szempontok a fogyasztási cikkek címkézése során – 3. rész

A fenntartható címkézési rendszerek lehetővé teszik a fogyasztók számára is, hogy könnyebben és átláthatóbb módon azonosítsák azokat a termékeket, amelyek környezetbarát, illetve fenntartható módon készültek. Cikksorozatunk ezen részében a termékek címkézére vonatkozó, valamint az ahhoz kapcsolódó kérdéseket vizsgáljuk meg részletesebben.

Tovább >>
esg
ESG

ESG szempontok a fogyasztási cikkek tervezése és gyártása során – 2. rész

Az ESG szempontok kiemelt jelentőséggel bírnak a fogyasztási cikkek tervezése és gyártása terén, különösen az egyre szigorodó uniós szabályozási környezetben. Az EU célja, hogy az ESG követelményeket szilárd jogi keretbe foglalva támogassa a fenntartható gyártási és ellátási láncokat, csökkentse a környezeti terhelést és ösztönözze a felelős üzleti magatartást.

Tovább >>