A járványügyi helyzet a hazai ingatlanpiaci szektort is átalakította: a tavalyi évben komoly befektetői érdeklődés mutatkozott a logisztikai szegmens iránt, ugyanakkor a kiskereskedelmi és a vendéglátóipari ingatlanok háttérbe szorultak. A világjárvány hatásai ellenére is az irodaházak bizonyultak a legnépszerűbb befektetési eszköznek – derül ki az immár hetedik alkalommal megjelenő Real Estate Intelligence Report 2022 című kiadványból, amelyben a DLA Piper Hungary szakértői mutatják be a hazai ingatlanpiacon elterjedt jogi gyakorlatokat, valamint az eladók és vevők közötti aktuális erőviszonyokat.
A DLA Piper Hungary éves ingatlanpiaci jelentése alapján az otthoni és a hibrid munkavégzés térhódítása mellett is jelentős maradt az irodaházak iránti kereslet. A jogi iroda közreműködésével lebonyolított tranzakciók mintegy 57%-ában irodaházak cseréltek gazdát, amely csupán 3%-os csökkenést jelent az előző évi adathoz képest.
Forrás: DLA Piper Hungary
A 2021-es év második legvonzóbb befektetési eszközének – 14%-os részesedéssel – a logisztikai ingatlanok bizonyultak, még úgy is, hogy a logisztikai parkok nagy része csupán néhány piaci szereplő tulajdonában áll. Továbbá az is megfigyelhető, hogy a járványhelyzet hatására szinte teljesen eltűnt az érdeklődés a kiskereskedelmi és vendéglátóipari ingatlanok iránt.
„2021-ben a magyar kereskedelmi ingatlanpiacot két fő tendencia jellemezte: rendkívül alacsony ingatlankínálat, valamint nagyszámú piacon kívüli tranzakció. Ennek eredményeként éles verseny alakult ki az elérhető ingatlanokért, ami csökkentette a hozamokat, különösen a logisztikai ingatlanok esetében.”
– tette hozzá Kui Szilárd.
Az összes vételi tranzakció 73%-át – 12 százalékponttal többet, mint 2020-ban – hazai befektetők bonyolították le, amelyet többek között a pandémia miatti aggodalmak és az utazási korlátozások eredményezhettek. Ugyanakkor továbbra is élénk érdeklődés jellemzi a távol-keleti és közel-keleti ügyfeleket, esetükben azonban korlátozó tényező a kevés számú nagy értékű kereskedelmi ingatlan Magyarországon.
ESG szempontok az ingatlanpiacon
Az elmúlt időszakban a fenntarthatóság az ingatlanpiacra is begyűrűzött: a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontok évről évre egyre nagyobb szerepet játszanak a befektetők és a bérlők döntéseiben is. A fejlesztők gyakorlatilag rákényszerülnek arra, hogy az új „A” osztályú irodaházakra olyan zöld minősítést szerezzenek, mint a nemzetközileg elismert LEED vagy BREEAM besorolások.
„A fenntarthatóság ma már nem megkerülhető szempont az üzleti működés során. A célok mindenki számára egyértelműek – alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátás elérése, energiahatékonyság növelése, a bérlők számára megfelelő munkakörnyezet biztosítása –, így már nem az kérdés, hogy új ingatlan fejlesztés esetén rendelkezzen-e valamilyen zöld minősítéssel, sokkal inkább az, hogy a fenntartható működés hogyan tud az ingatlan teljes életciklusa alatt megjelenni”
– mutatott rá Kui Szilárd.
További információk a DLA Piper Real Estate Intelligence Report 2022 – Hungary kiadványban találhatók, amely a dlapiper.realestatereport.hu oldalról tölthető le.
Real Estate Intelligence Report 2022 – Hungary
A DLA Piper Hungary 2016-ban adta ki először saját, Real Estate Intelligence Report című kiadványát, amely a legfrissebb hazai ingatlanpiaci trendeket mutatja be az iroda előző évi tranzakciói alapján. A DLA Piper Hungary ingatlanjogi szakértői a vevői, eladói, befektetői, illetve biztosítási szempontok szerint összegzik az ingatlanpiaci helyzetképet és nyújtanak kitekintést a várakozásokkal kapcsolatban. Az elemzés elkészítéséhez nem nyilvános információk kerültek felhasználásra, hanem olyan tranzakciók adatai, amelyek során a DLA Piper Hungary az eladó vagy a vevő részére tanácsadási szolgáltatást nyújtott, és az érintett ingatlan nettó eszközértéke meghaladta a 10 millió eurót.
Szerző: Kui Szilárd
Kérdése van? Keressen minket bizalommal!
Kövesse LinkedIn oldalunkat!
Kapcsolódó tartalmak
Változás a munkaügyi iratok megőrzésével kapcsolatban
2025. január 1-jétől a munkáltatóknak jelentősen rövidebb ideig kell megőrizniük a nyugellátással kapcsolatos munkaügyi iratokat.
W&I biztosítás: eladó-vevő oldali átállás (“seller to buyer flip”)
Cikkünkben a seller to buyer flippel kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókat járjuk körül dr. Szkiba Tamás szenior M&A ügyvéd és dr. Juhász Gergely tranzakció biztosítási szakértő közreműködésével.
A mesterséges intelligencia nélkülözhetetlen infrastruktúrái: az adatközpontok
Az adatközpontok soha nem látott ütemben fejlődnek, jelentős energiaigényük miatt a fenntarthatósági kihívások és az ellátásbiztonság egyre inkább központi kérdéssé válnak.