- A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szeptember elején közzétette első zöld prémium támogatási pályázatát, amelyre a megújuló energiaforrást hasznosító erőművek jelentkezhetnek.
- A pályázat új beruházásokra, vagy jelentős felújításra, illetve fejlesztésre vonatkozik, célja a megújuló energiaforrások felhasználásával történő villamosenergia-termelés népszerűsítése, gazdasági ösztönzése.
- Dr. Simon Gábor, a DLA Piper Magyarország energia szektor szakterületének vezető ügyvédje összefoglalta a pályázat benyújtásához szükséges tudnivalókat.
2019. szeptember 2-án a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (“MEKH“) közzétette az első METÁR zöld prémium támogatási pályázat kiírási dokumentációját. A pályázatok 2019. november 4. 08:00 órától a benyújtási határidőig, azaz 2019. december 2. 15:00 óráig nyújthatóak be.
A 2017. évben életbe lépett METÁR rendszer keretében nagyobb projekteket érintő támogatás már csak versenyeztetési eljárás keretében nyújtható. A zöld prémium pályázatok szabályait a megújuló energiaforrásból származó villamos energia termelési támogatás korlátairól és a prémium típusú támogatásra irányuló pályázati eljárásról szóló 62/2016. (XII. 28.) NFM rendelet (“Pályázati Rendelet“) tartalmazza. A Pályázati Rendeletben foglalt célok alapján olyan megújuló energiaforrást hasznosító erőműegységekkel lehet majd pályázni zöld prémium támogatásra, amelyek:
- új beruházás révén létesülnek, vagy
- olyan meglévő erőműegységek, amelyek jelentős – az eredeti kezdeti beruházási költség 50%-át meghaladó költségű – felújításon vagy fejlesztésen esnek át.
A zöld prémium pályázatokra vonatkozó további háttérszabályokat a megújuló energiaforrásból termelt villamos energia kötelező átvételi és prémium típusú támogatásáról szóló 299/2017. (X. 17.) Korm. rendelet (“METÁR Rendelet“) tartalmaz.
1. A PÁLYÁZATI ELJÁRÁS CÉLJA
A METÁR prémium támogatás alapú új rendszerben az erőművek a piacon maguk értékesítik a villamos energiát. A termelőnek csatlakoznia kell egy már meglévő mérlegkörhöz (vagy alapíthat saját mérlegkört is). A menetrendtől való eltérés kiegyenlítését a mérlegkör felelősével kötött kétoldalú megállapodás rendezi. A havonta utólag meghatározott piaci referencia ár[1] a támogatott árra kerül kiegészítésre (prémiumként).
A METÁR prémium támogatások iránti pályázati eljárás célja
- megújuló energiaforrások felhasználásával történő villamosenergia-termelést megvalósító, új beruházások ösztönzése,
- a fenntartható fejlődés érdekében a megújuló energiaforrásból termelt villamos energia részarányának növelése,
- a támogatási jogosultságok üzemgazdasági és nemzetgazdasági szempontból hatékony, átlátható, befolyásmentes, az egyenlő bánásmód követelményének megfelelő szétosztása a korlátozott lehetőségekre való tekintettel,
- a fejlesztéspolitikai célok elősegítése a villamosenergia-rendszer szabályozhatóságának és biztonságos működésének fenntartása mellett.
A pályázatok értékelés körében azok a pályázók nyernek majd el prémium támogatást, amelyek a piaci villamos energia árhoz képest a legkisebb támogatási összeg igényű pályázatokat nyújtották be.
2. A PÁLYÁZAT FŐBB SZABÁLYAI
A pályázati eljárás teljes lebonyolítását (hirdetmény készítése, közzététele, dokumentáció kidolgozása, értékelés) a MEKH látja el. A pályázaton elnyert esetleges jogosultságokat és kötelezettségeket – a Pályázati Rendelettel összhangban – szintén a Hivatal jogosult megállapítani, illetve a végrehajtásukat ellenőrizni.
A MEKH által 2019. szeptember 2-án közzétett kiírási dokumentáció tartalmazza a pályázati eljárás lépéseit és a pályázatok (ajánlatok) benyújtásának szabályait.
A pályázati dokumentumok beadása elektronikusan (Ügyfélkapun, Cégkapun, Hivatali kapun keresztül) történik, erre a célra kialakított ÁNYK űrlapon keresztül.
A támogatási pályázat érvényességi feltétele, hogy a projekt magyarországi telephelyen kerüljön megvalósításra, továbbá a kereskedelmi üzem kezdetéig nem telhet el több idő, mint 3 év.
A mennyiségi keret (korlát) 200 GWh/év támogatott villamosenergia-mennyiség, az éves szinten maximálisan kiosztható zöld prémium támogatás 1 Mrd Ft lesz.
A pályázaton az erőműegységek névleges teljesítménye alapján két kategória került meghirdetésre:
- 0,3 MW-nál nagyobb, de 1 MW-nál kisebb névleges teljesítőképességű erőműegységek pályázati kategóriája, ahol a kiosztható éves új támogatási korlát 333 M Ft, illetve a kiosztható támogatott villamosenergia-mennyiség korlátja 66 GWh/év;
- legalább 1 MW, de legfeljebb 20 MW-os névleges teljesítőképességű erőműegységek pályázati kategóriája, ahol a kiosztható éves új támogatási korlát 667 M Ft, illetve a kiosztható támogatott villamosenergia-mennyiség korlátja 134 GWh/év;
A MEKH szerint a naperőművek esetén a kiosztható mennyiség lesz a valódi korlátozó tényező, nem a kiosztható támogatás.
A pályázók az induló támogatott árra tesznek ajánlatot. Az induló támogatott ár nem lehet magasabb a METÁR Rendelet 1. Mellékletben meghatározott ár indexált, aktuális értékénél (26,08 Ft/kWh).
Amennyiben a támogatott ár és a referencia piaci ár különbsége negatív, a termelő köteles megfizetni a különbözetet a befogadónak.
A támogatás időtartama a kiírási dokumentáció szerint 15 év (amit egyéb támogatás csökkenthet).
Az ajánlati árat is tartalmazó bontási dokumentumot a pályázónak a Hivatal által megjelölt közjegyzői kulccsal titkosítva, külön csatolmányként kell a pályázatával együtt kell majd benyújtania. A pályázatok bontása közjegyző jelenlétében történik majd a beadási határidőt követő 3. munkanapon. A benyújtott ajánlati ár és a pályázat azonosító adatainak publikálása a bontástól számított 3 munkanapon belül történik.
Részvételi feltételek
Pályázó lehet a Pályázati Rendelet szerinti pályázaton támogatási jogosultságot kívánó EU, EGT vagy a Tanács 2006/500/EK számú határozata szerinti Energiaközösség tagállamában székhellyel rendelkező, továbbá Magyarországon a polgári perrendtartásról szóló törvény szerinti székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező gazdálkodó szervezet, önkormányzat. A jelen pályázaton kizárólag magyarországi telephelyen történő villamosenergia-termelést tervező pályázati dokumentációval nyerhető támogatás.
A pályázati eljárásban a névleges teljesítőképesség megállapítása során összevontan kell kezelni az azonos típusú energiaforrást használó:
- METÁR Rendelet szerinti kötelező átvétel, vagy pályázat nélküli zöld prémium típusú támogatásban részesülő és
- a jelen pályázati eljárásban pályázó erőműegységeket,
amelyek hálózati csatlakozási pontjai 1.000 m távolságon belül helyezkednek el.
A benyújtásra kerülő pályázat (ajánlat) tartalma
A pályázat körében a pályázók kötelesek nyilatkozni arról, hogy a Pályázati Rendelet szerinti kizáró okok velük szemben nem állnak fenn. A kizáró okok rendszere és jogkövetkezményei a közbeszerzési eljárások kapcsán alkalmazott kizáró okokhoz hasoníthatóak.
A pályázónak nyilatkoznia kell majd az esetleges részleges teljesítés elfogadásáról, azaz hogy pályázata legalább milyen mértékű részleges mennyiséggel (MW) vehető figyelembe ha a teljes támogatási mennyiséget nem nyerheti el.
Műszaki alkalmassági feltételként szükséges lesz a hálózati engedélyes ajánlata (műszaki gazdasági tájékoztató), valamint a hálózati engedélyes nyilatkozata a csatlakozási pont EOV koordinátára vonatkozóan.
A pályázóknak bankgarancia formában ajánlati biztosítékot (a MEKH által meghatározott beruházási benchmark érték 2%-a), a nyertes pályázóknak pedig később – az ajánlati biztosíték kiváltásával – teljesítési biztosítékot (a beruházási benchmark érték 5%-a) kell majd letenniük. Az ajánlati biztosíték felszabadításra kerül a teljesítési biztosíték elfogadását követően, illetve nem nyertes vagy érvénytelen pályázat vagy eredménytelen pályázati eljárás esetén az eredményhirdetést követő 10 munkanapon belül. A teljesítési biztosíték a kereskedelmi üzem megkezdését igazoló dokumentum elfogadását követő 10 munkanapon belül kerül felszabadításra.
A bontási dokumentum tartalma: a pályázó azonosító adatai, az erőműegység tervezett telephelye, villamos teljesítménye és típusa, valamint az ajánlati ár.
A pályázatok értékelése
A Hivatal a pályázatok pályázati feltételeknek való megfelelőségét és értékelésének előkészítését egy előzetesen felállított öttagú értékelő bizottsággal (“Értékelő Bizottság“) vizsgáltatja meg. Az Értékelő Bizottság elnöke a Hivatal elnöke, további tagjai pedig a Miniszter által kijelölt személy és a Hivatal három képviselője.
Időbeli ütemezés
A MEKH által közzétett tájékoztató szerint mintegy 8 hónap alatt (2019. szeptember – 2020. április között) zajlik majd le a pályázati eljárás, a következő lépések szerint:
Pályázás
- Hirdetmény közzététele
- Pályázat kiírása
- Hivatal tájékoztatója
- Pályázatok beadása
- Pályázatbeadási határidő
- Pályázatok bontása közjegyző jelenlétében
- MEKH közlemény a pályázati dokumentációk adatairól
Értékelés
- Pályázatok vizsgálata, felszólítás a hiánypótlásra (1 körben)
- Hiányok pótlása (1 kör, max. 15 nap)
Eredményhirdetés
- Értékelő bizottság összefoglaló értékelésének elkészítése
- Közlemény a pályázat eredményességéről
- Egyéni határozatok kiküldése
- Eredményhirdetés
Pályázat megvalósítása
- Teljesítési biztosíték igazolása
- Ajánlati biztosíték felszabadítása / lehívása
- Kereskedelmi üzembe helyezés (3 év)
- Teljesítési biztosíték felszabadítása / lehívása
- Kereskedelmi üzembe helyezés (+1 év)
A pályázati eljárás során csak a pályázati kiírásban meghatározott mennyiségi korlátok eléréséig fogadhatók el ajánlatok, a pályázatokhoz megadott ajánlati árak sorrendjében, a legmagasabb ajánlati árnál magasabb ajánlatok pedig nem vehetőek figyelembe.
3. A PÁLYÁZAT NYERTESEINEK JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI
A pályázati eljárás nyertese jogosult és köteles a nyertes pályázatában foglaltaknak megfelelő tartalommal – a hatályos jogszabályokkal összhangban – új beruházás eredményeképpen a villamosenergia-termelési kapacitásokat üzembe helyezni vagy átalakítani és az eredményhirdetés napjától számítva a kiírási dokumentációban meghatározott időtartamon belül kereskedelmi üzembe helyezni. A nyertes pályázatban szereplő támogatási jogosultság a METÁR kormányrendelet szerinti indexáláson kívül kizárólag a figyelembe vett egyéb állami támogatások megváltozása esetén módosítható. Az elnyert támogatási jogosultság a Rendeletben foglalt követelményeknek való megfelelés, illetve a Hivatal jóváhagyása alapján ruházható át.
A nyertes pályázóknak a pályázat eredményének kihirdetésétől számított 30 napon belül igazolniuk kell a kiírási dokumentációban meghatározott teljesítési biztosíték rendelkezésre állását, ellenkező esetben az ajánlati biztosítékot a Hivatal lehívja, és a pályázó elveszíti a támogatási jogosultságot.
Ha a nyertes pályázó az általa megvalósítandó erőműegységgel kapcsolatban, a támogatási jogosultságot megállapító határozatban meghatározott, kereskedelmi üzem kezdetére vonatkozó határidőt követő
- legkésőbb 10 munkanapon belül a kiírási dokumentációban meghatározottak szerint nem igazolja a kereskedelmi üzem megkezdését, a teljesítési biztosíték fel nem szabadított részét a Hivatal lehívja, azt a pályázó a Hivatal erre vonatkozó határozata alapján elveszíti;
- egy éven belül a kiírási dokumentációban meghatározottak szerint nem igazolja a kereskedelmi üzem megkezdését, a Hivatal erre vonatkozó határozata alapján elveszíti a projektre vonatkozó támogatási jogosultságát, és e rendelet szerint kiírt pályázaton 3 évig nem indulhat.
A pályázatban bemutatott erőműegység telephelyét az induló támogatott ár 1 Ft/kWh mértékű csökkentése ellenében lehet módosítani. Nem számít a telephely módosításának az, ha csak a telephely helyrajzi száma módosul, de a telephely fizikailag nem változik.
Ha a nyertes pályázó a támogatási jogosultságot megállapító határozat véglegessé válásától számított fél éven belül jelzi a Hivatalnak, hogy a vállalt beruházást mégsem tudja megvalósítani, úgy a teljesítési biztosítéknak csak 85%-át veszíti el.
4. NYITOTT KÉRDÉSEK A ZÖLD PRÉMIUM PÁLYÁZATOKKAL KAPCSOLATBAN
Kérdéses, hogy a piaci szereplők számára vonzóak-e a METÁR zöld prémium pályázatok jelenlegi feltételei, illetve a 26,08 Ft/kWh mértékű induló támogatott ár.
Az elkövetkező hónapok kérdése lesz az is, hogy tervezik-e a nagyobb (hazai és nemzetközi) piaci szereplők a pályázatokon való részvételt, vagy csak kisebb szereplők (kkv-k) projektei fognak versenyezni a támogatásért.
Változatlanul nem egyértelmű, hogy piacképes-e az időjárásfüggő termelők (naperőmű, szélerőmű) által termelt villamos energia (ebben a szegmensben az erőművek a piacon maguk értékesítik a villamos energiát). Jelentős kihívás így az időjárásfüggő termelés tervezhetőségének (pontos menetrendezés) növelése.
[1] A referencia piaci árat a következők szerint kell meghatározni:
- napenergiát felhasználó erőműegységek esetén a hazai szervezett villamosenergia-piac másnapi órás árainak napenergiát felhasználó – kötelező átvételben vagy prémium típusú támogatásban részesülő – erőműegységek tárgyhónap egyes óráira összesített termelésével súlyozott havi átlagára,
- szélenergiát felhasználó erőműegységek esetén a hazai szervezett villamosenergia-piac másnapi órás árainak szélenergiát felhasználó – kötelező átvételben vagy prémium típusú támogatásban részesülő – erőműegységek tárgyhónap egyes óráira összesített termelésével súlyozott havi átlagára,
- nem napenergiát vagy szélenergiát felhasználó erőműegységek esetében a hazai szervezett villamosenergia-piac másnapi órás árainak havi számtani átlaga.
Simon Gábor
Energia és Beszerzések szakterület csoportvezető